65cc7458115cd32b9a0feb134
میلگرد صادراتی ترک‌ها در سراشیبی سقوط نرخ

به گزارش اکوایران سنگ‌آهن دریایی آسیا روز پایانی هفته را در مرز 90 دلای شدن به پایان رساند، این در حالی بود که این محصول در روز ابتدایی هفته به کانال قیمتی 70 دلاری نیز سقوط کرد. بهبود قیمتی در بازار محصولات فولادی چین ظرف یک هفته اخیر باعث شد تا سنگ‌آهن از کف قیمتی 3 سال اخیر خود که در روز دوشنبه 31 اکتبر به ثبت رسیده بود فاصله گرفته و تا روز جمعه چهارم نوامبر تا 88 دلار به ازای هر تن افزایش نرخ داشته باشد.

 

بلومبرگ نیوز در روز جمعه چهارم نوامبر به نقل از یک منبع آگاه از تسهیل محدودیت‌های کرونایی در چین خبر داد، این احتمال اگرچه از سوی مقامات دولتی چین تایید نشد، اما باعث شد تا بر نرخ کالاهای پایه در بازارهای جهانی افزوده شده و از بهبود قیمتی در بازار سنگ‌آهن نیز حمایت کرد.

اگرچه بر نرخ سنگ‌آهن ظرف روزهای پایانی هفته و به خصوص جمعه افزوده شده، اما برخی تجار این رشد نرخ را عمدتا شامل حال معاملات آتی دانسته و اعلام کردند بهبود قابل ملاحظه قیمتی در بازار سنگ‌آهن فیزیکی تحویل بنادر چین حاصل نشده است، چرا که همچنان فولادسازان این کشور با انباشت محصول و زیان در تولید مواجه هستند و بعید به نظر می‌رسد که رشد محدود قیمتی در بازار محصولات فولادی بتواند به افزایش قابل ملاحظه قیمتی در بازار آن‌ها منجر شود.

 راند کاهش نرخ زغال به پایان نزدیک می‌شود

راند کاهش قیمت در بازار زغال‌سنگ آسیا در روز جمعه چهارم نوامبر به پایان رسید. پلتس بهای هر تن زغال‌سنگ کک‌شو فوب استرالیا را در روز جمعه چهارم نوامبر با رشد روزانه 4.75 دلاری برابر 320 دلار به ازای هر تن ارزیابی کرد. کاهش عرضه زغال‌سنگ به‌خصوص در محموله‌های با عیار متوسط مهم‌ترین دلیل رشد قیمتی در بازار زغال فوب استرالیا بود، با این وجود بسیاری از فولادسازان بر این باورند که بهای فولاد قادر به حمایت از نرخ زغال‌سنگ کک‌شو نبوده و به این ترتیب بعید است که قیمت زغال‌کک شو فب استرالیا در کانال 320 دلاری تثبیت شود.

ظرف هفته ابتدایی ماه نوامبر زغال‌سنگ کک‌شو استرالیا تحویل بنادر چین نیز کاهشی 4 دلاری داشت و در روز جمعه چهارم نوامبر تا کف کانال قیمتی 300 دلار به ازای هر تن عقب نشست. کاهش فولادسازی در چین به دلیل افت حاشیه سود ادامه‌دار است و این موضوع با کاهش تقاضا برای زغال کک‌شو به افت بهای این محصول منجر شده است.

مقاومت فولادسازان ترک، قراضه را ارزان کرد

مقاومت فولادسازان ترکیه در مقابل خرید قراضه با نرخی بالاتر از قیمت پیشنهادی آن‌ها باعث شد تا بهای این محصول تا روز جمعه چهارم نوامبر تا نرخ 350 دلار به ازای هر تن عقب‌نشینی قیمتی داشته باشد و به این ترتیب این محصول ظرف بازه زمانی یک هفته‌ای افت نرخی 7 دلاری را به ثبت رساند. پلتس به نقل از یک منبع آگاه از کاهش تمایل فولادسازان هندی برای خرید قراضه خبر داد، وی معتقد است از هیچان خرید قراضه میان فولادسازان هندی کاسته شده و این موضوع می‌تواند به سود فولادسازان ترکیه در خرید قراضه ارزان‌تر باشد؛ البته ظرف هفته‌های گذشته بسیاری از فولادسازان ترکیه از خرید قراضه اجتناب کرده‌اند و در شرایط کنونی برای استمرار تولید چاره‌ای جز خرید ندارند و این موضوع می‌تواند مانع کاهش قیمت بیشتر در این بازار باشد.

پلتس بهای میلگرد صادراتی ترکیه را در روز چهارم نوامبر با کاهشی 5 دلاری نسبت به روز قبل خود برابر 640 دلار به ازای هر تن ارزیابی کرد، کاهش مستمر بهای محصولات فولادی صادراتی ترکیه باعث می‌شود تا مانعی جدی در مقابل رشد بهای قراضه وجود داشته باشد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button